• Mecidiyeköy Mh. Mecidiyeköy Yolu Cd. Latilokum Sk. Ortaklar Apt. No: 15 Kat: 1 Daire: 5 Şişli / İSTANBUL
 • Email: info@owlguvenlik.com.tr
Bize Ulaşın +90 212 213 13 66
info@owlguvenlik.com.tr Mecidiyeköy Mh. Mecidiyeköy Yolu Cd. Latilokum Sk. Ortaklar Apt. No: 15 Kat: 1 Daire: 5 Şişli / İSTANBUL

Site Özel Güvenlik Görevlisinin Görevleri?

Site Özel Güvenlik Görevlisinin Görevleri

Her kurum ve kuruluştaki güvenlik görevlilerinde olduğu gibi site özel güvenlik görevlisinin görevleri de belli kalıplar içerisindedir. Bu görevler siteden siteye değişiklik gösterebilmektedirler.

Özel Güvenlik Görevlisi Site İçin Neden Gereklidir?

Birçok insanın sitede yaşamayı tercih etmesinin temel sebebi; gün geçtikçe dünyada güvenin azalmasıyla, insanların kendilerine güvenli bir yaşam alanı bulma içgüdüsüdür. Bundan da öte, artık insanlar evlerinde veya ofislerinde çalışırken rahatsız edilmek veya havuzda vakit geçirirken, dışarıda spor yaparken yabancı kişiler tarafından tacize uğramak istemiyor. Artık etraflarını kollamadan huzur içinde vakit geçirmek, çocuklarının parkta ve oyun alanlarında güvende olduklarından emin olmak istiyorlar. Hırsızlık gibi durumlarla da karşılaşmak istemezler. Bu sebeplerden dolayı insanlar artık güvenlik görevlisi olan siteleri tercih etmektedirler.

İşte bu noktada devreye özel güvenlik görevlileri girmektedir. Güvenlik görevlisi, sitenin giriş çıkışlarını kontrol eden kişidir. Güvenlik görevlisi, koruduğu bölgede insanların olduğunu, bu kişilerin eşya ve mallarının güvenliğinden de sorumlu olduğunun bilincinde olmalıdır

Sitedeki blok sayısına göre hane sayısı da değişim gösterdiği için bu alanda yaşayan insan sayısına göre güvenlik görevlisi görevlendirilir. Site yönetimi ile güvenlik görevlisi iş birliği yaparak tüm çevreyi her türlü kötülüklerden ve olumsuz olaylardan korumalıdır. Site içerisinde yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak ancak kaliteli bir güvenlik firması ile olur. Baştan salma güvenlik firmaları, güvenliği sağlayamadıkları gibi site sakinlerine de sıkıntı çıkarabilir. Peki site özel güvenlik görevlisinin görevleri nelerdir?

Eğer sizde özel güvenlikli bir sitede yaşıyorsanız, bu güvenliklerin görevlerini bilmenizde sizin için fayda vardır. Çünkü güvenlik görevlisi görevini aksatabilir veya size yetkisi dışında farklı yaklaşımları olabilir. Böyle durumların önüne geçebilmek ve kendinizi site güvenlik görevlilerinden koruyabilmeniz için bu görevlere site sakinlerinin de hâkim olmasını tavsiye ederiz.

Sizin de rahat anlayıp bilgi sahibi olmanız için bu görevleri kapsamlı bir şekilde ele alalım.

Özel Güvenlik Görevlisinin Görevleri

Bir site güvenlik görevlisinin görevleri;

 • Site sakinlerini tanımalı ve yabancı kişilerden ayırt edebilmelidir.
 • Site sakinlerinin araçlarını da tanımalıdır ki site içine giren yabancı araçları fark edebilsin.
 • Kimliği olmayan, sitede yaşamayan ya da site sakinlerine gelen bir misafir olmadığına emin olan kişileri site içine almamalıdır.
 • Siteye girmek amacıyla veya farklı sebeplerle başkasına ait bir kimliğin kullanılması durumunda dikkatli olmalıdır. Kimlik kontrollerini bilinçli ve dikkatli bir şekilde yapmalıdır.
 • Siteye gelen hizmetli, misafir veya ziyaretçilerin güvenlik prosedürü ve planına uygun davranmasını sağlamalıdır. Lakin kimseye sert davranmamalı, karşı çıkanı da siteden uzaklaştırmalıdır.
 • Site içinde otopark planlamasını yapmalı ve herhangi bir karışıklığa, kilitlenmeye sebebiyet vermemelidir.
 • Sitenin girişine veya çok yakın çevresine, içerideki araçların çıkmasını önlüyorsa, yabancı araçların park edilmesine izin verilmemelidir.
 • Yabancı araç site içine girmeden önce ve siteden çıkarken detektör ile kontrol edilmelidir.
 • Kargo tesliminde, kuryeden kargolar güvenlik tarafından alınarak, site sakininin kurye tarafından olası tacizi önlenmelidir. Kargo teslim alındığında, sahibine anında haber verilmelidir.
 • Yemek veya market siparişlerinde, site sakinine siparişin geldiği bizzat haber verilmelidir. Eğer gerekirse güvenlik görevlisi kuryeye eşlik etmelidir.
 • Belirlenen güzergahlarda sitede devriye gezilerek ortalığı kolaçan etmeli site içi emniyeti aksatmamalıdır.
 • Güvenlik görevlisi, acil durum ve koruma planlarını yapmalıdır. Gerektiğindeyse bu planı uygulayabilmelidir.
 • Sitede güvenlik 24 saat boyunca sekteye uğramadan devam etmelidir.
 • Deprem, yangın gibi doğal afetlerin yaşanması durumunda, site sakini tarafından yardım istenirse, site içindeki iş yeri veya konutlara girerek yardım ulaştırmalıdır.
 • Site çevresinde uzun süreli park edilmiş araçlar varsa, bunların takibini yapmalı ve aracın daha uzun süre orada kalması sebebiyle aracı bulunduğu yerden çekilmesini temin etmelidir.
 • Siteden ayrılan veya yeni taşınan bireylerin eşyalarının taşınması için site içine giren büyük araçların takibini yapmalı site içindeki diğer araçlara veya çevreye zarar vermesi engellemelidir. Siteden çıkana kadar araca refakat etmelidir.
 • Site girişlerinde, orada yaşayan vatandaşlara yönetmelik tarafından site giriş kartı temin edilmelidir ve girişlerin bu kartlarla yapılması sağlanmalıdır.
 • Siteye gelen ziyaretçilere ise ziyaretçi giriş kartı verilmeli ve bu not edilmelidir. Ziyaretçi site içinde bulunduğu sürece bu kartı üzerinde taşımalı ve istenildiği zaman görevlilere göstermelidir. Ziyaretçi çıkışı da kontrol edilerek verilen kart geri alınmalıdır.

Bu kurallar her site için geçerli olmayabilir. Site güvenlik görevlisinin görevleri, site yönetimine ve güvenlik firmasına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.