• Mecidiyeköy Mh. Mecidiyeköy Yolu Cd. Latilokum Sk. Ortaklar Apt. No: 15 Kat: 1 Daire: 5 Şişli / İSTANBUL
 • Email: info@owlguvenlik.com.tr
Bize Ulaşın +90 212 213 13 66
info@owlguvenlik.com.tr Mecidiyeköy Mh. Mecidiyeköy Yolu Cd. Latilokum Sk. Ortaklar Apt. No: 15 Kat: 1 Daire: 5 Şişli / İSTANBUL

Eğitim Kurumları Özel Güvenliği Zorunlu Mu? Güvenlik Görevlilerinin Yetkileri Nelerdir?

Eğitim Kurumları Özel Güvenliği

Günümüzde eğitim kurumları özel güvenliği hizmeti çok gerekli bir alandır. Okullarda artan şiddet ve suç olayları güvenlik tedbirlerinin ne kadar hayati önem taşıdığını göstermektedir. Her yaştaki öğrencinin en temel hakkı güvenli eğitim ve öğretimdir. OWL Güvenlik olarak okullardaki öğrencilerin güven ortamında iyi bir eğitim görmesi için güvenlik hizmeti vermekteyiz.

Öğrencileri Okullarda Güvende Tutma

Okullarda şiddet olaylarının her zaman var olabileceğini uzmanlar söylemektedir. Okullarda olan şiddet ve suç olaylarının her yaş grubuna dağılmış olması güvenlik konusunun önemini göstermektedir. Eskiden okullarda şiddet olayı denilince öğrenciler arasında olan basit kavgalar anlaşılırdı. Hatta kavga eden öğrenciler kimsenin müdahalesi olmadan kendi aralarında barışırdı. Günümüzde okullarda şiddet olayları yaralanmalarla sonuçlanmaktadır. Okuldaki kurallara uymayan çocukların etrafa verdiği zarar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden eğitim kurumları özel güvenliği ile şiddeti önleyici ve caydırıcı önlemler alınmaktadır. Tüm bu önlemler öğrencilerin ve okul personelinin güvenliğinin sağlanması için alınmalıdır. Ayrıca şiddeti önleme konusunda toplumsal bilinç artırılmalıdır. Şiddete karşı programlar düzenlenmelidir. Ailelerin, öğretmenlerin, okul yönetiminin, devlet kurumlarının şiddete karşı ortak hareket etmesi gerekmektedir. Şiddeti önlemek amacıyla okulda özel güvenlik görevlilerinin bulundurulması bu yüzden de önem arz etmektedir.

Güvenlik Görevlilerinin Yetkileri

Okullardaki güvenlik görevlilerinin yetkileri aşağıdaki gibidir:

 • Güvenlik görevlileri, okul içinde meydana gelen olaylara gerekli müdahaleyi yapmalıdır. Bunu yaparken kendi can güvenliğini sağlamalıdır. Daha sonra kolluk ile irtibata geçmelidir. İlgili ekip olay yerine gelene kadar olayla ilgi not almalıdır. Olaya karışan şahıslar, olayın konusu gibi konuları tespit ederek gelen ekibe bildirmelidir.
 • Eğitim kurumları özel güvenliği, turnike, metal detektör, kamera gibi güvenlik cihazlarını sağlam ve çalışır vaziyette olacak şekilde kontrolünü sağlamalıdır.
 • Özel güvenlik görevlileri okul çevresini kameralı güvenlik sistemiyle takip etmelidir. Suç teşkil eden görüntülerin saklanmasını sağlamalıdır. Okul müdürüne ve kolluk birimlerine bu görüntüleri teslim etmelidir.
 • Özel güvenlik görevlileri, okul ve çevresinde öğrencilerin sağlığına zararlı maddelerin satılıp satılmadığı konusunda dikkatli olmalıdır. Zararlı maddelerin satıldığını tespit ederlerse okul yönetimine haber vermelidir.
 • Güvenlik görevlileri okulda oluşabilecek olaylara karşı hazırlıklı olmalıdır. Okul kolluk görevlisi ile birlikte hareket etmelidirler.
 • Eğitim kurumları özel güvenliği, yangın söndürme aletlerini,  elektrik, sigorta, su ana vanasının bulunduğu yerleri öğrenerek sürekli kontrolünü sağlamalıdır.
 • Güvenlik görevlileri, okulca gerçekleştirilen sosyal ve sportif etkinliklerden sorumludur.
 • Özel güvenlik görevlileri okulun giriş ve çıkış saatlerinde mutlaka görev yerinde bulunmalıdır.
 • Ziyaretçi kayıt defterini düzenli tutmaları ve takiplerini düzgün yapmaları gerekmelidir.
 • Güvenlik görevlileri, okulda görevli oldukları sırada gördüğü ve kuşkulandığı bütün olayları yazılı olarak olay rapor formuna kaydetmelidir. Mesela; bir cam kırılması, gaz sızıntısı, elektrik teli kopması gibi olayları okul yönetimine bildirmelidir.
 • Güvenlik görevlileri, okul çalışanları ve öğrenciler ile ziyaretçilere karşı güler yüzlü ve nazik davranmalıdır. Gereksiz tartışmalara girmemelidirler.
 • Eğitim kurumları özel güvenliği, öğrencileri velisi olmaksızın veya izinsiz okul bahçesinden dışarı çıkarmamalıdır. Kaçmaya çalışan öğrencileri okul yönetimine ve öğretmenine haber vermelidir.

Eğitim Kurumlarında OWL Güvenlik Güvenlik Hizmeti

Görüldüğü gibi okullarda çalışan güvenlik görevlilerinin çok önemli görevleri bulunmaktadır. Bu görevleri yerine getirmek belli bir eğitim ve sorumluluk istemektedir. OWL Güvenlik olarak bizler okulun güvenliğini sağlamak için profesyonel personel hizmeti vermekteyiz. Sorunsuz ve huzurlu bir eğitimin sağlanması için öğrencilerin ve öğretmenlerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktayız. Güvenlik hizmetimizle okul içindeki ve dışındaki tehditlere karşı etkin bir güvenlik hizmeti sunmaktayız. Her türlü istismara karşı öğrencileri korumaktayız. Eğitim kurumları özel güvenliği ile alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerden çocukları uzak tutmak için koruyucu ve önleyici tedbir almaktayız. Okul binasına giriş ve çıkışları kontrol altına alarak yabancı kişilerin kaydını ziyaretçi defterinde tutmaktayız. Okullarda olabilecek provoke edici olayları engellemekteyiz.

OWL Güvenlik olarak eğitim kurumları özel güvenliği hizmetimiz ile okuldaki öğrencilerin şiddetten etkilenmelerini önlemekteyiz. Okulda öğrencileri şiddete maruz kalmasa bile, şiddet olayına tanık olduğu için olumsuz etkileneceklerdir. Bu yüzden güvenlik konusunun ne kadar hassas ve profesyonellik gerektirdiğini biliyoruz. Okullarda güvenlik görevlisi olacak personelimize belli periyotlarla eğitimler vererek farkındalıklarını artırmaktayız. Bu noktada profesyonel destek almak için uzman özel güvenlik ekibimizden yararlanabilirsiniz.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.